پرش به محتوا

برداشت PPK

در برداشت PPK (Post Processed Kinematic)  تصحیحات از طریق برداشت داده توسط گیرنده طی یک زمان مشخص بدست می آید. دریافت تصحیحات به شیوۀ Static بدست می آید. پس از برداشت برای اعمال تصحیحات، پس پردازش نیاز است.

به گیرنده متصل شوید.

یک پروژه برای ذخیره نقاط بسازید یا وارد کنید. یا اینکه در لیست پروژه های موجود، پروژه دلخواه خود را به پروژه پیش فرض تغییر دهید. در صورتی که پروژه ای نداشته باشید هنگام انتخاب گزینه های برداشت از تب Survey با خطای عدم ساخت پروژه مواجه می شوید. در این هنگاه با انتخاب گزینه OK وارد صفحه ساخت پروژه می شوید.

 

از عدم دریافت تصحیحات NTRIP مطمئن شوید.(MODE : SPS)
از تب Survey وارد بخش PPK از شوید.

Mode: Invalid به این معنیست که تعداد ماهواره های track (ردیابی) شده از حد مجاز کمتر است و باید جابجا شود.

مدت اولین برداشت که برای نقطۀ basepoint است را 10 ثانیه وارد کنید (مدت برداشت basepoint اهمیتی ندارد).

در  قسمت Antenna height ارتفاع آنتن را بر حسب متر وارد کنید. در قسمت Duration نیز مدت هر برداشت را بر حسب ثانیه وارد کنید.
سپس آیکون Record را لمس کنید. 
در صفحه ای که باز می شود نام فایل PPK نهایی را وارد کنید و Ok را بزنید. 

 

برداشت PPK آغاز می شود.
حجم فایل خام PPK هر لحظه در بالای صفحه
 در قسمت File Size نشان داده می شود.

پس از برداشت نقطۀ Base Point، بر روی نقطۀ اولی که می خواهید برداشت کنید مستقر شوید و ژالون را تراز کنید. دستگاه در این نقطه تصحیحات را از ماهواره ها دریافت می کند. بنابراین مدت برداشت داده برای این نقطه اهمیت دارد. حداقل زمان برداشت برای دستگاه های S20، 20 دقیقه (1200 ثانیه) و 15 دقیقه (900 ثانیه) برای دستگاه های S10 می باشد.

پس از تنظیم زمان مورد نیاز دستگاه، نقطه اول را با لمس آیکون Record برداشت کنید. 

بعد از برداشت نقطۀ اول، برداشت سایر نقاط را نیز پس از استقرار و تراز کردن دستگاه با وارد کردن مدت برداشت هر نقطه آغاز کنید.

از زمان شروع برداشت PPK، گیرنده دائماً در حال دریافت دادۀ خام می باشد. در این حین  خروج از صفحه برداشت PPK بلامانع است و برداشت ادامه دارد.

برای اتمام برداشت، در صفحۀ PPK روی END PPK بزنید. 
یا اینکه در منوی اصلی، از بالای صفحه Stop را بزنید.

در پایان نقاط برداشت شده بصورت Raw data با پسوند (.bin) در حافظۀ دستگاه گیرنده ذخیره می شود. برای استخراج آن دستگاه گیرنده را با کابل مخصوص آن به کامپیوتر متصل کنید آن را انتقال دهید. سپس برای اعمال تصحیحات، فایل را به سایت سامانۀ شمیم انتقال دهید. 


لیست فایل های Static موجود در گیرنده به همراه نام و حجم آنها در نرم افزار قابل مشاهده است. برای این کار از تب Device وارد بخش Raw Data شوید.
برای حذف هر فایل روی آن نگه دارید و گزینۀ حذف را از بالای صفحه بزنید.

همچنین برای مشاهدۀ نقاط برداشت شده بدون اعمال تصحیحات می توانید از تب Project وارد بخش پروژه شوید و پس از انتخاب پروژۀ دیفالت، Show map یا Show Records را بزنید.